Anasayfa   Duyurular   Site haritası   
YEŞİL GYO  |  YATIRIMCI KÖŞESİ  |  PORTFÖY  |  GYO SEKTÖRÜ  |  BASIN ODASI  |  İLETİŞİM     

Şirket Profili
Ortaklık Yapısı
Şirket Künyesi
Kuruluş ve Sermaye
Üyelikler
Vizyon-Misyon-Değerler-Hedef
Yönetim Kurulu
  YÖNETİM KURULU BAŞKANI'NIN MESAJI

Değerli Hissedarlarımız,
İş Ortaklarımız ve Paydaşlarımız,

Küresel ekonomik belirsizliğe ilişkin daha umutlu adımların atıldığı bir dönemi geride bıraktık.

2014’ün küresel anlamda daha olumlu adımların atıldığı, tüm dünyayı tesir altına alan küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerinden arınma yolunda hızla ilerlenen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. ABD’de krizden kurtulmaya yönelik olumlu göstergeler bu dönemde de devam etmiştir. Zaman zaman, önümüzdeki yakın günlerin krizin bitiminden önceki son evre olduğu yorumları yapılsa da; Euro Bölgesi’ndeki durgunluğun devam etmesi, Japon ve Çin ekonomisinde görülen yavaşlama ve Rus ekonomisinde beliren riskler bu değerlendirmeyi yapmak için henüz erken olduğunu gösteriyor.

Türkiye ekonomisi 2014 yılında güçlü ve istikrarlı yapısını korumaya devam etti.

2014 yılı küresel ve bölgesel ölçekteki siyasal, ekonomik ve toplumsal belirsizliklere rağmen, ülkemizin ekonomik açıdan gücünün arttığı bir yıl olmuştur. 2014 yılında Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte %4,8, ikinci çeyrekte %2,2, üçüncü çeyrekte ise %1,7 olmak üzere yılın ilk dokuz ayında %2,8 oranında büyüme kaydetmiştir. Ocak-Kasım döneminde ihracat bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,2 oranında artarken ithalat yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Dış ticaret açığı ise yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 daralarak 76 milyar Amerikan Doları olmuştur.

Gayrimenkul yatırımları Türkiye’nin en önemli yatırım aracı olmayı sürdürmektedir.

Genel ekonomik büyümedeki yavaşlama inşaat ve gayrimenkul sektörlerine de yansımıştır. 2013 yılında %7 büyüyen inşaat sektöründe büyüme 2014 yılında yavaşlamış ve 2014 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,2 büyüme gösteren inşaat sektöründe büyüme ikinci çeyrek dönemde yüzde 2,7, üçüncü çeyrek dönemde ise yüzde 1 olarak gerçekleşmiştir. Böylece yılın ilk dokuz ayında inşaat sektöründe büyüme yüzde 2,9 olarak gerçekleşmiştir. Ancak gayrimenkul yatırımları Türkiye’nin en önemli ve fazla kar getiren yatırım aracı olarak ön planda olmayı sürdürmektedir. Türkiye’deki ortalama hane halkı geliri göz önüne alındığında konut, çok sayıda kesimin yatırım yapabileceği bir yatırım aracı olarak öne çıkmaktadır. Türkiye gelişen bir ekonomiye sahip olması sebebiyle, zaman zaman ekonomik göstergelerinde inişler çıkışlar yaşasa dahi, orta-uzun vadede bu talebin artarak devam edeceği öngörülmektedir.

YEŞİL GYO, sektörde açtığı “öncü” kulvarında hızla ilerlemeye devam ediyor.

Yeşil GYO olarak amacımız özgün projelerle, modern, teknolojik ve güvenli yaşam alanları inşa etmek. Yarattığımız iş modelleri ile sektörde “ilk” ve “yenilikçi” unvanlarıyla anılıyoruz. Elbette bu alışagelmiş standartları değiştiren bakış açımızın ardında istikrar, güven ve şeffaflık değerlerimiz bulunuyor. Hedeflerimiz arasında şirketimizin değerini artırmak önemli bir yerde bulunuyor. Bu doğrultuda attığımız adımların da meyvelerini almaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Yeşil GYO, JCR Eurasia Rating tarafından ulusal düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirildi, uzun vadeli ulusal kredi notu A- ve kısa vadeli ulusal kredi notu A-1 oldu. Kısa Vadeli Ulusal Notun görünümü “Stabil” olarak belirlenirken, bir önceki yıl “Stabil” olarak belirlenen Uzun Vadeli Ulusal Notun görünümü 2014 yılında “Pozitif” olarak güncellenmiştir. Diğer yandan SPK lisansına sahip SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.’nin “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu”muzu 2014 yılında 10 üzerinden 9,04 olarak güncellediğinin de gururla altını çizmek isterim.

Sektörümüze “marka” projeler katmayı sürdüreceğiz.

Sektörün oyun kurucularından biri olarak, doğru arsaların tespitiyle başlayan proje süreçlerimiz konutların, ticari ünitelerin, eğitim birimlerinin, sosyal donatıların, alt yapıların ve her türlü çevre düzenlemesinin kusursuz bütünlük içerisinde ortaya çıkarılmasıyla tamamlanıyor. Biz bu zincirde, kurumsal sorumluluğunun bilincinde bir şirket olarak, insana, doğaya ve yasalara saygı ve özen göstererek hareket ediyor, sunduğumuz projenin başta bölgesine, daha sonra şehrine değer katmasını hedefliyoruz. Bu vizyon ve bilinçle sektöre değerli marka projeler katma görevini de üstleniyoruz.

Innovia 4.Etap’ın inşaat çalışmaları ve satış işlemleri hızla devam ediyor.

2014 yılında devam eden ve planladığımız projelerde önemli gelişmeler kaydettik. Avrupa’nın en büyük markalı konut projesi olan Innovia Projemiz 8.100 dairenin teslim edildiği ve yaklaşık 25 bin kişinin yaşamaya başladığı bir proje haline geldi. 4.Etap’ın tamamlanmasıyla Innovia, 14 bin konutluk, 40.000 sakini olan bir yaşam alanı haline gelecek. Gerek bulunduğu bölge, gerekse ülkemizin gayrimenkul alanındaki önemli projelerinden biri olan Innovia Projemizin 4.Etap’ının inşaat ve satış çalışmaları ile gerçekleştirmeyi planladığımız Yeşil Plaza Tower Projesi bu yılki en önemli hedeflerimizden olacak.

Yeşil GYO olarak her daim büyüyen hedefler doğrultusunda ilerliyoruz.

2014 yılını hedeflerimiz doğrultusunda geride bırakmanın mutluluğuyla 2015 için yol haritamızı oluşturduk. Hedeflerimiz arasında önceliği tabii ki ulaşılabilir, konforlu yaşam alanları üretmek alıyor.

Yeşil GYO olarak, bu yıl da başarımızdan ve yatırımcılarımızın bize duyduğu güvenden aldığımız güçle, tüm paydaşlarımızın ve toplumun faydasını gözeten, sorumluluk sahibi projelerle yolumuzda ilerlemeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Yaşar Altıparmak
Yönetim Kurulu Başkanı
Copyright©2011 Yeşil GYO